II okres porodu
W II etapie porodu rozpoczyna się poród właściwy i skurcze parte są bardzo silne. Okres ten trwa od 0,5 do 2 godzin. Jeśli umiejętnie wykorzystasz skurcze, z każdym z nich noworodek będzie przesuwał się w kanale rodnym do „wyjścia”. Co pomoże Ci wzmocnić taki skurcz? Odpowiednio nabrane powietrze, wstrzymany oddech oraz siła napiętych mięśni brzucha. Teraz potrzebna będzie cała wiedza i praktyka oddechowa. Na tym etapie docenisz również masaż krocza, który wykonywałaś w ostatnich tygodniach ciąży.
W zależności od szpitala i zwyczajów w nim panujących, możesz rodzić w różnych pozycjach. Pozycja leżąca, choć kiedyś najpopularniejsza, wcale nie musi być najlepsza. Położna, która będzie Ci towarzyszyć, pomoże przybrać najlepszą pozycję i podpowie, kiedy masz przeć – jeśli dobrze wyczujesz ten moment, natura będzie po Twojej stronie. Najważniejsze, abyś słuchała tego, co mówi położna i zrozumiała mowę swojego ciała. Jeszcze chwila i pojawi się główka dziecka. To jest też moment, w którym może zostać wykonane nacięcie krocza, o ile lekarz uzna to za konieczne.
Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment – dziecko przyszło na świat i masz je w swoich ramionach! Teraz, kiedy pępowina przestanie tętnić, należy ją przeciąć – w tym momencie położna może, jeżeli macie kupioną taką opcję, pobrać krew pępowinową do specjalnego zestawu, a Ty możesz cieszyć się obecnością dziecka w kontakcie skóra do skóry.