I okres porodu
Każdy poród jest wyjątkowy i każda matka może mieć zupełnie inne doświadczenia. Pierwszy okres porodu to czas skracania oraz rozwierania szyjki macicy i coraz bardziej regularnych skurczy mięśni. Okres ten może trwać od 2 do 24 godzin – może to zależeć od wielkości dziecka, wymiarów miednicy czy odczuwanego bólu. W tym okresie szyjka zaczyna się rozwierać i przygotowywać do urodzenia dziecka. Zaczynają się skurcze, których nie musisz odczuwać – szyjka się skraca i rozwiera do 3 cm. To moment, kiedy bóle porodowe mogą przypominać bóle miesiączkowe. Niekiedy pierwszy etap przeciąga się do kilku dni – w tym czasie można wziąć przyjemną kąpiel, iść na spacer albo po prostu porozmawiać ze znajomymi.
Gdy nadchodzi moment silniejszych i bardziej regularnych skurczy pojawić się może ból krzyża. Teraz zamiast rozmowy z przyjaciółmi, zacznij wykonywać ćwiczenia oddechowe, których nauczyłaś się w szkole rodzenia. Jeśli bóle krzyżowe są dokuczliwe, spaceruj, znajdź dogodną pozycję, ale staraj się unikać leżenia, ponieważ pozycja stojąca przyspiesza skurcze. Jeśli masz skurcze co 5 min – czas na udanie się do szpitala. W tej fazie odejść mogą wody płodowe – jeśli zobaczysz, że mają kolor zielony lub brunatno-zielony, nie panikuj i jedź do szpitala. Na taki kolor barwią się wody w przypadku stresu u dziecka i oddania przez nie smółki. W przypadku wód mających kolor krwi, zdecydowanie nie zwlekaj z dotarciem do szpitala – Twoje dziecko może mieć problem z oddychaniem. Prawidłowe wody płodowe są niemal bezbarwne.
Jeśli obawiasz się bólu, w szpitalu zapytaj lekarza i położną o znieczulenie. Pamiętaj, że to lekarz decyduje, na jakim etapie porodu znieczulenie będzie najskuteczniejsze. Wcześniej możesz również przygotować plan porodu – przykładowy schemat znajdziesz na naszym blogu.