Fizjoterapia w połogu
W czasie połogu warto zadbać o odpowiednią fizjoterapię. Urodzenie dziecka może osłabić dno miednicy i mięśnie brzucha. Dno miednicy odpowiada za wsparcie pęcherza, jelit i macicy. Mięśnie dna miednicy są rozciągane podczas ciąży i porodu, a ich osłabienie może prowadzić do nietrzymania moczu.
Wytrenowanie mięśni dna miednicy może potrwać trzy miesiące. Jak zatem wykonywać ćwiczenia?
- usiądź lub połóż się wygodnie i skup się na pęcherzu, pochwie oraz jelitach,
- połóż dłoń na miednicy, ściskając ją i podnosząc, jakbyś próbował kontrolować mocz i gazy,
- podczas oddychania napnij mięśnie i przytrzymaj delikatnie przez 2-3 sekundy – powtarzaj to ćwiczenie klika razy dziennie (gdy Twoje mięśnie stają się silniejsze, staraj się wykonywać ćwiczenie częściej i trzymaj napięte mięśnie po 5-10 sekund)
- możesz utrudniać ćwiczenie stojąc.
Głębokie mięśnie brzucha są ważne dla utrzymania postawy i zapewnienia miednicy wsparcia. Podczas ciąży mięśnie te rozciągają się i osłabiają. Jak ćwiczyć głębokie mięśnie brzucha?
- usiądź, połóż się lub stań,
- podczas wydechu delikatnie pociągnij pępek i opuść brzuch w kierunku kręgosłupa,
- nie ruszaj klatki piersiowej, pleców i górnej części brzucha,
- podczas normalnego oddychania przytrzymaj ćwiczenie przez 5 sekund, zrelaksuj się i powtórz 5 razy.
Po porodzie niezmiernie ważne jest, jak kładziesz się i wstajesz z łóżka. W połogu musisz chronić brzuch i dno miednicy. Aby wstać przetocz się na bok kolanami, opuść stopy i podeprzyj się ręką. Istotną kwestią, a czasami także trudną, jest również wypróżnianie. Właściwa pozycja w toalecie jest dobra dla prawidłowego opróżnienia jelit i zmniejsza naprężenie dna miednicy. Siedząc na sedesie połóż stopy na podnóżku, pochyl się do przodu i wypnij brzuch – nie obciążaj się.
Nie spiesz się z powrotem do pełnej aktywności fizycznej – sześć tygodni połogu to czas spokojnej regeneracji Twojego ciała. Zacznij od spacerów i lekkich ćwiczeń. Oszczędzaj się, aby uniknąć poważnych problemów z kręgosłupem, miednicą lub nietrzymaniem moczu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zapytaj nas o warsztaty z fizjoterapeutą!