Problemy noworodkowe
Po przyjściu dziecka na świat mogą pojawić się różnorodne problemy noworodkowe. Skóra niemowlęcia jest cienka i niedojrzała, przez co mogą wystąpić problemy z pracą gruczołów łojowych i łuszczeniem się naskórka. Niedojrzałe są również inne organy dziecka – niedrożne są jeszcze gruczoły łzowe czy potowe. Wszystkie te kwestie powinny być objęte szczególną uwagą, aby szybko zauważyć problemy i przynieść pomoc maluchowi, kiedy jego fizjologia nie będzie funkcjonować jak należy.
Noworodkowi należy zapewnić odpowiednią temperaturę otoczenia – nie może być ca ciepło, temperaturę 19-21 stopni traktuje się jako optymalną. Dzieci bardzo łatwo się przegrzewają i w konsekwencji cierpią na odparzenia, potówki czy wysypki.
Częstymi problemami noworodkowymi są także:
- ciemieniucha, która jako zrogowaciały naskórek zwykle występuje na głowie i brwiach malucha, ale może powstać także na uszach lub w ich okolicy,
- ropiejące oczy i katar,
- pleśniawki, białe plamki, a nawet osad przypominający grudki mleka, wywołany najczęściej drożdżakiem Candida Albicans,
- bóle brzucha i kolki,
- potówki i trądzik hormonalny,
- odparzenia pośladków oraz maceracja skóry w zgięciach, za uszami i na szyi.
Problemów noworodkowych może być znacznie więcej. O wszystkich dowiesz się w naszej internetowej szkole rodzenia, gdzie położna omówi najczęstsze problemy noworodkowe, metody zapobiegania komplikacjom, a także sposoby radzenia sobie w sytuacji gdy już wystąpią.