Ciąża
Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy okres w życiu kobiety i jej najbliższych. Typowa ciąża trwa 40 tygodni – od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do dnia narodzin dziecka. Okres ten jest podzielony na trzy etapy, zwane trymestrami: pierwszy, drugi i trzeci trymestr. Płód w tym czasie ulega wielu zmianom podczas dojrzewania. W naszej internetowej szkole rodzenia najwięcej dowiesz się o ostatnim etapie, ponieważ to wyjątkowy czas, w którym powinnaś zadbać o to, abyś mogła w pełni sił urodzić zdrowe dziecko i aby Twój poród miał jak najmniej dotkliwe skutki dla Twojego organizmu.
Ostatnie trzy miesiące ciąży to okres, w którym dziecko doskonali drogi oddechowe oraz układ nerwowy i przyjmuje pozycję głową w dół, czyli optymalną do porodu. Dziecko w tym czasie rozwija się intensywnie, dlatego kobieta w ciąży powinna wtedy zwracać szczególną uwagę na swoją dietę, samopoczucie czy aktywność fizyczną i codzienne czynności. W ostatnich tygodniach ciąży mogą pojawić się bóle stawów, obrzęki stóp i dłoni czy nawet krwawienie z dziąseł. To również czas, w którym szczególnie nasilić mogą się rozstępy skórne. Wszystkie te dolegliwości to normalne zjawisko w ciąży, warto jednak wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Uwierz nam, jest niezmiernie ważne, abyś w czasie ciąży nauczyła się oddychać. Oddychanie podczas porodu może opierać się na oddychaniu z dowolną liczbą możliwych częstotliwości i głębokości. Niektóre kobiety wolą oddychać głęboko, używając przepony do wypełnienia brzucha powietrzem. Inne wolą oddychać swobodnie, wdychając tylko tyle, by wypełnić ich klatkę piersiową. Twoim celem jest znalezienie wzorów oddychania, które działają uspokajająco i relaksująco właśnie na Ciebie. Oddychanie powinno odbywać się w wygodnym tempie i nie powinno powodować duszności lub oszołomienia.
W naszej szkole rodzenia dowiesz się, jak używać oddechu, aby skupić się na uczynieniu każdego skurczu produktywną częścią porodu. Wzorcowe oddychanie pomaga w radzeniu sobie z różnego rodzaju dyskomfortem, lękiem czy nawet strachem. Warto zatem sprawić, aby oddychanie stało się automatyczną odpowiedzią na ból. Jak opanujesz tę sztukę w czasie porodu, będziesz dużo bardziej zrelaksowana. Stały rytm oddychania gwarantuje dobre samopoczucie, a zwiększona ilość tlenu zapewnia więcej siły i energii zarówno matce, jak i dziecku.
Jak ćwiczyć oddychanie? Wszelkie czynności domowe, sytuacje w pracy i czas wolny zapewniają możliwość ćwiczenia różnych technik oddychania i włączenia ich do codziennej rutyny. Na początku i na końcu każdego skurczu pamiętaj o wzięciu głębokiego, oczyszczającego i relaksującego oddechu. To nie tylko pomaga wyostrzyć skupienie, ale także zapewnia więcej tlenu dla twojego dziecka, mięśni i macicy. Szczegółowe schematy oddechowe zarówno dla pierwszego, jak i drugiego etapu porodu poznasz w naszej szkole rodzenia. Przekażemy Ci również wskazówki dotyczące złagodzenia suchości w jamie ustnej podczas porodu i wiele innych praktycznych porad.
Kolejna sprawa ruch w ciąży. Podczas planowania gimnastyki w czasie ciąży zwykle pojawia się wiele pytań. Ćwiczenia poprawiają lub utrzymują sprawność fizyczną oraz ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Aktywność w czasie ciąży jest ważna i może pomóc w niektórych typowych problemach, a nawet pomóc przygotować ciało do porodu i połogu. Jeśli kobieta była aktywna fizycznie przed zajściem w ciążę, zazwyczaj bezpieczne jest pozostanie aktywną podczas ciąży. Najlepszym rozwiązaniem są jednak konsultacje z lekarzem i potwierdzenie przez niego, czy aktywność fizyczna jest wskazana.
Ciąża to z pewnością nie czas na ćwiczenia odchudzające, lecz prawidłowe ćwiczenia mogą pomóc w utracie wagi po porodzie. W ciąży nie musisz być wyczynowcem, ważne jest, aby być aktywnym i sprawić, by krew prawidłowo krążyła i poprawił się oddech. Podczas ciąży unikaj ćwiczeń, w których upadek jest bardziej prawdopodobny i mogą powodować uraz brzucha. Nie wykonuj aktywności wymagających intensywnego skakania, odbijania się czy skręcania talii podczas stania. Unikaj także gimnastyki w wilgotne i upalne dni, wstrzymywania oddechu przez dłuższy czas oraz ćwiczeń aż do wyczerpania.
I ostatni aspekt, który chcemy poruszyć to dieta w ciąży. Otóż nie ma czegoś takiego. Kobieta w ciąży może jeść prawie wszystko, wyjątkiem są surowe ryby np. w sushi, surowe mięso i jajko – tatar. Czyli takie pożywienie, które może zawierać np. salmonellę, a nie chcemy w ciąży borykać się z dodatkowymi problemami gastrycznymi. Alkohol jest wykluczony, ale o tym już z pewnością wiesz.
Wszystkie tematy z zakresu ciąży, porodu i połogu poruszamy w internetowej szkole rodzenia, do której możesz zapisać się tutaj:
https://pozmedik888.clickmeeting.com/pozmedik/register wybierając odpowiedni panel, interesującego Cię szkolenia.
Jeśli jesteś w kolejnej ciąży i chcesz przypomnieć sobie, jak to było, skrócony kurs jest tutaj: https://pozmedik888.clickmeeting.com/kurs-online-druga-i-kolejna-ciaza/register
Pamiętaj, że nasza edukacja jest bezpłatna po wyborze naszej placówki jako świadczeniodawcy z zakresu położna/położny.