Telefon 22 559 31 93

CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL W CZASIE CIĄŻY?

Odpowiedź jest tylko jedna - nie wolno pić alkoholu w czasie ciąży lub jeśli planujesz zajść w ciążę, ponieważ może to zaszkodzić rosnącemu w Tobie dziecku. Nie pijąc, chronisz swoje dziecko i minimalizujesz ryzyko dla jego rozwoju i przyszłego zdrowia.

Jak alkohol może wpłynąć na moje dziecko?

Alkohol przenika z krwi do łożyska dziecka. Twoje dziecko nie może przetwarzać alkoholu tak jak Ty, a jego nadmiar może być bardzo szkodliwy dla jego rozwoju. Kontynuowanie picia, zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach ciąży, zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

Czasami picie w czasie ciąży może spowodować poważny stan zwany płodowym zespołem alkoholowym. Kiedy dziecko nie jest w stanie przetworzyć ilości spożywanego alkoholu, może to wpłynąć na jego rozwój w macicy, w tym na mózg, rdzeń kręgowy i inne części ciała. Może to spowodować poronienie, a jeśli dziecko przeżyje, mogą mieć problemy na całe życie, takie jak słaby wzrost, nieprawidłowości twarzy, problemy z nauką i zachowaniem. Pamiętaj – im więcej pijesz, tym większe ryzyko. Jedyna rada – NIE PIJ!