Pierwsze dni z noworodkiem - o czym pamiętać?
Wprowadzenie do domu nowego członka rodziny, który jest całkowicie zależny od swoich rodziców jest pięknym i bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Jeśli jest to pierwsze dziecko z jego opieką może wiązać się stres wynikający z nowej, dotąd nieznanej sytuacji. O czym należy pamiętać, w pierwszych dniach noworodka w domu?
Wprowadzenie do domu nowego członka rodziny, który jest całkowicie zależny od swoich rodziców jest pięknym i bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Jeśli jest to pierwsze dziecko z jego opieką może wiązać się stres wynikający z nowej, dotąd nieznanej sytuacji. O czym należy pamiętać, w pierwszych dniach noworodka w domu?
Pielęgnacja - pępek, kąpiel, nawilżenie
Trzeba mieć na uwadze dbanie o kikut pępowiny, który powinien być możliwie często odkryty i nie przyciskany przez warstwy ubranka czy pieluszki. Ważne jest by go dwa razy dziennie przemywać oraz spryskiwać specjalnym płynem poleconym przez lekarza - na przykład “Octeniseptem”. Pierwszą kąpiel najlepiej zrobić już w dniu powrotu ze szpitala. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, żeby maluszkowi nie było zbyt zimno lub się nie poparzył. Początkowo noworodka warto zanurzać na tetrowej pieluszce, co pozwoli mu to na stopniowe oswajanie się z wodą. Następnie delikatnie polewamy nią dziecko, a po wyjęciu z wanienki przemywamy buzię i uszy zwilżonymi płatkami kosmetycznymi. Noworodek ma bardzo delikatną skórę, dlatego też po kąpieli warto korzystać ze specjalnej oliwki. Po miesiącu dobrze jest zamienić ją na specjalne kremy i balsamy.
Karmienie - jak to robić?
Dobrą metodą karmienia jest “na żądanie”, czyli podawanie dziecku jeść wtedy, kiedy na swój sposób zakomunikuje, że jest głodne. Powinno dostawać od 8 do 12 posiłków dziennie, chociaż od częstości większe znaczenie ma wydajność, której wskaźnikiem jest prawidłowy wzrost wagi dziecka oraz jego regularne wypróżnianie. Ważne jest także zaspokajanie głodu dziecka w nocy. Najlepiej do karmienia używać naprzemiennie obu piersi - jest to sposób zapewniający ich równomierne opróżnianie. Przy korzystaniu z butelki należy przed jej podaniem umyć ręce i korzystać tylko z czystych elementów. Ponadto ważne jest, by posiłek został przygotowany bezpośrednio przed podaniem i aby był w odpowiedniej temperaturze. Odbijanie po karmieniu czasami jest niepotrzebne. Jeśli maluch tego potrzebuje należy przytrzymać go dłuższą chwilę w pionowej pozycji. Czkawka u tak małych dzieci jest czymś normalnym i nie przeszkadza im w jedzeniu czy spaniu.
Przewijanie - o czym pamiętać?
Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa regularność przewijania. Kontakt z moczem lub kałem, ocieranie pieluszki i powstające odparzenia mogą powodować u malucha cierpienie i płacz. Konsekwencją może być nawet pieluszkowe zapalenie skóry. Aby tego uniknąć należy przewijać go zawsze, gdy pieluszka jest już zabrudzona. Przeważnie dzieje się to przy karmieniu. Należy pamiętać, żeby zmienić ją przed zaśnięciem malucha. Jeżeli delikatna skóra nie jest w żaden sposób podrażniona, można na noc zastosować krem przeciw odparzeniom. Dobrym pomysłem jest “wietrzenie” nagiej pupy malca tak często, jak tylko jest to możliwe. Istotne jest mycie pupy niemowlaka od przodu do tyłu - pozwoli to uniknąć przenoszenia bakterii i zanieczyszczeń w te bardziej wrażliwe miejsca intymne.
Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie. Opieka nad nim może przysparzać wielu stresów, jednak wszystkiego idzie się nauczyć. Warto zapytać bardziej doświadczone osoby o rady i poprosić o pomoc. Na pewno mimo trudnych i niepewnych początków, z biegiem czasu nabierzecie coraz większej wprawy w opiece nad maluszkiem.